Navigation
Web Content Viewer
Мисия
Българската митническа администрация води политика на осигуряване развитието на потенциала и професионализма на митническите служители, поддържане на високо ниво на квалификацията, залагайки на тяхното обучение като основа за бъдещо кариерно развитие. Дирекция „Управление на човешките ресурси“ - Национален учебен център на Агенция „Митници“ осъществява политиката по обучението на митническите служители.
Обучението на митническите служители е посочено като основен приоритет в Стратегията на Агенция „Митници“ за периода 2018-2020 г., който е съобразен с Общата стратегия за митнически съюз на Европейската комисия.
Целеви групи на обучение
• Новоназначени служители в специализираната администрация на Агенция „Митници“;
• Митнически служители на експертна длъжност в различни сфери на митническата дейност, които се нуждаят от поддържащо обучение.
Преподаватели
- • Експерти и оперативни митнически служители с дългогодишен опит и задълбочени познания в областта на митническата дейност и акцизното законодателство;
- • Академични преподаватели от водещи университети, експерти от министерства и други ведомства.
Структура
- • Национален учебен център (НУЦ) София
- • Регионален учебен център Русе (РУЦ Русе)
- • Школа за обучение на митнически кучета Балчик
ВИДОВЕ ОБУЧЕНИЕ
Електронно обучение
Електронно обучение в митническата област се разработва както на ниво ЕС, така и по линия на Световната митническа организация (СМО). Е-обучението е средство за повишаване квалификацията на служителите от митническата администрация с цел поддържане на висок професионализъм. Провежда се в съответствие с Програмите за електронно обучение на Европейската комисия и Световната митническа организация.
Електронно обучение на Европейската комисия (ЕК)
ЕК разработва и предоставя множество електронни модули, предназначени както за митнически служители, така и за икономически оператори и заинтересовани лица от частния и публичния сектор.
Програма по Митническия кодекс на Съюза
Курсът по Митническия кодекс на Съюза включва поредица от електронни модули на три нива на обучение. Наличните модули са на английски език и могат да бъдат свалени от сайта на ЕК.
За улеснение кратко и практично резюме на всеки електронен модул на български език, се съдържа в следните препратки:
- Митнически кодекс на Съюза - Общ преглед
- Митнически режими и митнически декларации
- Въвеждане на стоки и временно складиране
- Допускане за свободно обращение
- Обвързваща тарифна информация
- Произход на стоките
- Определяне на митническа стойност
- Митнически статус на стоките
- Митническо задължение
- Обезпечение
- Специални процедури (различни от транзит)
- Митнически транзит
- Износ
- Митнически решения
- Одобрен икономически оператор
- The Registered Exporter System (REX)
- The Customs Decision System (CDS)
Електронни модули на ЕК, предназначени за икономически оператори и митнически служители на български език:
- • Електронна книга за одобрени икономически оператори
- • Система за движение и контрол на акцизни стоки (EMCS) – изтегли от сайта на ЕК;
- • Система за регистрация и идентификация на икономическите оператори (EORI) – изтегли от сайта на ЕК;
- • Защита на правата върху интелектуална собственост – изтегли от сайта на ЕК;
- • Единно разрешение за опростени процедури (на английски език) – изтегли от сайта на ЕК
Електронно обучение на Световната митническа организация (СМО)
Като част от световната митническа общност, служителите от Агенция „Митници“ имат възможност да участват активно в обучителните дейности на Световната митническа организация.
CLiKC! е платформа за електроно обучение на СМО, която събира всички свързани с обучението инструменти в един портал за сътрудничество, споделяне на знания и развитие в областта на митническата дейност. През 2019 г. Системата за електронно обучение CLiKC! е обновена и предоставя богат набор от електронни модули и ресурси за дистанционно обучение на митническите служители по различи теми.
Последващо специализирано обучение
- • Обучение по Програмата на Агенция „Митници“
Ежегодно директорът на Агенция „Митници“ утвърждава със заповед Програма за обучение. Тя предоставя на митническите служители възможност да разширят познанията и уменията си и да развият своята професионална компетентност като участват в различни форми на обучение, в зависимост от заеманата длъжност. Последващото специализирано обучение се провежда под формата на курсове, семинари, работни срещи, дискусии по въпроси от различни направления в митническата и акцизната дейност.
Обученията, провеждани от Националния учебен център на Агенция „Митници“ са в пълно съответствие с изискванията на Европейския съюз в тази област.
- • Обучения по програми на Европейския съюз и на Световната митническа организация
- Обмени по програмите на Европейската комисия;
- Дистанционно обучение - по предоставените от Европейската комисия модули за електронно обучение и Програмата за електронно обучение на Световната митническа организация;
- • Съвместни обучения с обществени и браншови организации - по актуални промени при прилагане на митническото законодателство
- • Съвместни обучения, практики и специализации с университети, министерства и други ведомства
- • Подкрепа на търговския сектор
При интерес от страна на търговски дружества по въпроси от компетентността на Агенция „Митници“, Националният учебен център организира семинари и работни срещи с цел запознаването им с европейските практики и стандарти.
Задължително базово обучение
- • Базов курс за обучение на новоназначени служители в специализираната администрация
Курсът се провежда в Националния учебен център на Агенция "Митници" и е задължителен за новоназначените служители в специализирана администрация.
Обучението е с продължителност от пет месеца и приключва с изпит, който се провежда от Комисия, назначена от директора на Агенция "Митници". За издържали изпита се считат служителите, получили оценка не по-ниска от "Добър (4,00)" по шестобалната система. Те биват сертифицирани за извършване на оперативна дейност като митнически инспектори.
- • Обучение, съгласно чл.35б, ал.1 от Закона за държавния служител
Обучение за постъпилите за първи път на държавна служба, както и назначените за първи път на ръководна длъжност държавни служители - провежда се от Института по публична администрация към Министерски съвет.
КОНТАКТИ
Дирекция „Управление на човешките ресурси”
• Национален учебен център,бул. „Брюксел“ № 1
• Регионален учебен център Русе, ул. „Байкал“ № 10
Телефони:
02/9859 4770
02/9859 4771
082/844 779
E-mail: NUC@customs.bg