Z6_HQ8A1O82K0M5C0QGHS22371CE3
Z7_HQ8A1O82K0M5C0QGHS22371C53

CELBET - Митнически експертен екип по Източните и Югоизточните сухопътни граници

Проектът CELBET (Customs Eastern and South-Eastern Land Border Expert Team) – Митнически експертен екип по Източните и Югоизточните сухопътни граници стартира дейностите си на 01.09.2016 г.  В него участват единадесет държави членки, разположени по т.нар. „Източна граница на ЕС“ – България, Гърция, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария, Финландия, Хърватия. Основната цел на проекта е да се засили и подобри оперативното сътрудничество между участващите държави чрез използване на нов метод на работа, целящ хармонизиране на управлението на външните сухопътни граници на ЕС, да се обменят знания и опит.
Първата фаза на проекта приключи в края на месец февруари 2018 г., като от началото на месец април 2018 г започна втора фаза, която e с продължителност от 24 месеца. Третата фаза на проекта започна през 2020 г. и ще приключи до края на 2023 г.
За участващите в проекта държави членки експертният екип предоставя ефективен оперативен инструмент за регионално сътрудничество и обмен на най-добри практики. Проектът ще допринесе и за изпълнението на Стратегията и Плана за действие на ЕС за управление на риска, както и за прилагането на общата рамка за управлението на риска и митническия контрол, съгласно чл. 46 от МКС, чрез тестване на нови методи на работа, които подобряват координацията и сътрудничеството при управлението на риска и планирането на оперативни дейности.
Всички дейности по проекта са насочени към прилагане на основната идея за подобряване на оперативната ефективност и капацитет на митническите органи по Източната и Югоизточна сухопътна граница.
Работата в мрежа е основен принцип за CELBET. Включването на служители, отговарящи за ежедневната организация на работата на митнически пунктове се очаква да създаде директна връзка между дейностите по проекта и „практиката“, подобрявайки сътрудничеството и координацията между митническите пунктове в държавите членки, участващи в CELBET, както и с граничните власти на национално ниво.
По време на втората фаза проектът е структуриран в рамките на шест екипа, като се създават и т.нар. „Мрежа от митнически пунктове“ и длъжността на експерт по връзки с обществеността:
•    Управление на риска
•    Управление и оценка на МП
•    Митнически оперативен контрол
•    Оборудване
•    Обучение
•    Между-институционално сътрудничество и сътрудничество с трети страни
Всеки от екипите се състои от четирима експерти, избрани сред кандидатите от държавите членки, участващи в CELBET и ръководител на екипа.
Мрежата от митнически пунктове се състои от по един представител от държава членка – общо 11 служители на ниво началник на пункт, като се предвижда включването на допълнителни експерти при провеждане на регионални и пленарни срещи на мрежата. Създадени са условно три групи от представителите на митнически пунктове на географски принцип, като целта е по-добър фокус върху проблеми и въпроси, касаещи страните от един регион, които делят и общи граници с трети страни:
-    Северна група, включваща представителите на Естония, Латвия, Литва и Финландия;  
-    Централна група, включваща представителите на Полша, Словакия и Унгария;
-    Южна група, включваща представителите на България, Гърция, Румъния и Хърватия.
    Работата  на експертния екип се ръководи от г-н Андреаш Барта, представител на Унгария и ръководител на CELBET, а стратегическите насоки за дейностите по проекта се дават от Управляващия комитет на CELBET, където са представени генералните директори на митнически администрации на участващите държави членки. Естония има ролята на координатор по финансовото споразумение за финансиране от Европейската комисия.


Повече информация за проекта можете да намерите на сайта на CELBET

 

Дата на публикуване: 11.01.2019 13:01
Последна актуализация: 03.04.2023 14:04