Z6_HQ8A1O82K87BE0Q1MGEK3L12P4
Z7_PPGAHG8009KI40QHSUDNO75FC1
Z7_HQ8A1O82K87BE0Q1MGEK3L12T3

Върнати стоки - приложимо законодателство

Съгласно чл. 203, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза несъюзни стоки, които, след като са били първоначално изнесени като съюзни стоки извън митническата територия на Съюза, са върнати в нея и декларирани за допускане за свободно обращение в рамките на срок от три години, се освобождават от вносни мита по заявление на заинтересованото лице, включително и в случаите, когато върнатите стоки представляват само част от стоките, изнесени преди това от митническата територия на Съюза.

Важно изискване за прилагане на разпоредбите за върнати стоки е тяхното пълно идентифициране и доказване по категоричен начин, че изнесените стоки са идентични с внасяните.

              В подкрепа на това обстоятелство е и данъчното третиране на върнатите стоки, предвид приложимата разпоредба на чл. 58, ал. 1, т. 17 от Закона за данък върху добавената стойност, съгласно която се освобождава от данък вносът на стоки, които се връщат от лицето износител при запазване на състоянието, в което са били изнесени, освен нормалното износване при тяхната употреба, когато същите стоки са освободени от вносни мита.

              В чл. 51, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност е посочено, че само, когато стоките се връщат поради рекламация, за целите на освобождаването от данък върху добавената стойност, вносителят следва да представи пред компетентното митническо учреждение протокол или друг документ, доказващ, че стоките са върнати по рекламация за качество или неспазени стандарти.

              В останалите случаи е необходимо представянето на информация, доказваща, че изнесените стоки са идентични с внасяните.

              Изискваната информация се предоставя от декларатора на митническото учреждение, в което се подава митническата декларация за допускане за свободно обращение, съгласно чл. 253, параграф 2 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 2015/2447 на Комисията от 24 ноември 2015 година за определяне на подробни правила за прилагането на някои разпоредби на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза и може да бъде предоставена по един от следните начини:

              1. Чрез достъп до съответните данни от митническата декларация за износ, въз основа на която върнатите стоки са били първоначално изнесени или реекспортирани от митническата територия на Съюза;

              2. Чрез заверена от компетентното митническо учреждение разпечатка на митническата декларация за износ, въз основа на която върнатите стоки са били първоначално изнесени или реекспортирани от митническата територия на Съюза;

              3. Издаден от компетентното митническо учреждение на износ документ със съответните данни от тази митническа декларация;

              4. Издаден от митническите органи документ, удостоверяващ, че условията за освобождаване от вносни мита са изпълнени (информационен лист INF3).

              Тази информация не се изисква, когато от информацията, намираща се на разположение на компетентните митнически органи, се установява, че стоките, декларирани за допускане за свободно обращение, са били първоначално изнесени от митническата територия на Съюза и към онзи момент са изпълнявали условията за освобождаване от вносни мита като върнати стоки.

 

Информация за вносителите на стоманени продукти от Република Турция, включени в приложение I от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 на Комисията от 31 януари 2019 година за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти

 

Дата на публикуване: 30.06.2021 14:06
Последна актуализация: 21.09.2023 15:09