Z6_HQ8A1O82K8HHE0Q1MGAVNIGQ05
Z7_PPGAHG800HEHE0QFP9POSQ0CD5

Откриха реконструирания ГКПП “Калотина”

Днес, 01.10.2024 г, министър-председателят Димитър Главчев откри реконструирания гранично-контролно пропускателен пункт “Калотина” и се запозна с извършената работа по време на цялостния ремонт. На откриването присъстваха министърът на вътрешните работи Атанас Илков, министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова – Касабова, директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов, директорът на ГД „Гранична полиция“ Антон Златанов, изпълнителният директор на Национална агенция за приходите Румен Спецов, представители на Агенция „Митници“ и „Гранична полиция“.
По време на откриването министър-председателят Димитър Главчев заяви, че се предвижда реконструкция и на други пунктове като Малко Търново и Капитан Андреево. България е така географски разположена, че е врата между Азия и Европа, а през територията й преминават пет трансевропейски коридора, като ГКПП Калотина стои на коридор №10.
Трафикът за последните пет години се е увеличил неимоверно, на някои пунктове  с повече със 100%. Пунктовете трябва да се разглеждат в цялост, за да се осигури безпроблемното преминаване на хора и стоки. Инфраструктурата е проектирана за 2,5 млн. товарни автомобила, но през 2023 г са преминали 4,5 млн., заяви още премиерът Главчев.

При откриването директорът на Агенция "Митници" Георги Димов заяви, че  Агенция "Митници" разработва цялостна концепция за развитието на ГКПП. В момента тече цялостна реконструкция на ГКПП Станке Лисичково, очаква се да започне такава и за ГКПП Златарево. Ще се реконструират и пунктовете по границата с Турция. След като всички планирани проекти бъдат изпълнени, ще се обезпечи нормалният трафик на преминаващите превозни средства в хоризонт до 30 години като в същото време ще се запази възможността за осъществяване на контрол от всички гранични служби, тъй като страната ни има ангажимент не само към сигурността на страната, но и на Европейския съюз.

Реконструкцията на ГКПП “Калотина” на стойност 63,8 млн. лв. е извършена на два етапа в периода 2018 - 2024 г. При изпълнението са обновени и увеличени трасетата за товарни и леки автомобили, както и цялостната подземна и наземна инфраструктура на пункта. Това е първата толкова мащабна реконструкция на пункта за последните 30 години.
Дейностите стартират през 2018 г. с подписване на договор като в две фази поетапно се реконструират трасетата за товарни автомобили и за леки автомобили. 
В периода 2018 - 2021 г. е извършена оптимизация и подобряване организацията на съществуващите ленти за товарен трафик на „вход“ на „изход“ с увеличаване броя им от 2 на 3 чрез изграждане на по три напълно нови ленти с везни за проверка на товарни автомобили и навеси за физически и документален контрол.  
През 2020 г. е възложен Етап 2 от реконструкцията, като строителните работи са започнали през 2021 г. и са приключили през лятото на 2024 г. За изпълненото строителство в края на септември 2024 г. е издадено разрешение за ползване от Дирекция „Национален строителен контрол“. 
Реконструкция на ГКПП „Калотина“- Етап 2 (2021 – юни 2024 г.)  и е фокусирана върху подобряване организацията на съществуващите ленти за проверка на леки автомобили от 8 на 12 на „вход“ и от 6 на 11 на „изход“ с възможност за увеличаване броя им до 15 в посока чрез използване на част от изградените трасета за реверсивни, както и по една лента на „вход“ и на „изход“ с терминали за проверка на пътници от автобуси, изграждане навес над всички ленти за проверка, както и зали за проверка на багаж и халета за проверка на леки автомобили.
Работата по проекта включва цялостна подмяна на подземната и надземна инфраструктура, напълно нова настилка, премахване на редица сгради с отпаднала необходимост, както и построяване на нови сгради за нуждите на ГД „Гранична полиция“, както и изграждане на връзка с магистрала „Европа“.
Общо отчетено увеличение през 2023 г. на ГКПП “Калотина” е от 106 393 товарни превозни средства, или с 27.3% повече спрямо 2019 година.
По данни от последните 12 месеца трафикът за товарни автомобили на изход се е увеличил с 40% спрямо 12-те месеца преди започване на ремонта, когато са преминали 251 613 товарни автомобила.  

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4