Web Content Viewer
ActionsАгенция „Митници“ и Икономически университет-Варна подновиха сътрудничеството си със споразумение за партньорство
Агенция „Митници“ (АМ) и Икономически университет-Варна подновиха сътрудничеството си със споразумение за партньорство, подписано на 12.09.2024 г. С цел сътрудничество „университет – държавна институция“ двете страни отново се договориха за съвместни дейности в областта на обучението на студентите, провеждане на стажове и практики, научно-приложни изследвания и други инициативи от взаимен интерес.
На работната среща за подписване на споразумението присъстваха Пламен Павлов – заместник-директор на Агенция "Митници", проф. д-р Евгени Станимиров - ректор на ИУ-Варна, Виолета Конова – директор на Териториална дирекция „Митница Варна“, Кольо Колев – директор на дирекция "Информационни системи и аналитична дейност" в АМ, Илияна Цоловска – директор на дирекция „Последващ контрол“ в АМ, Лилия Точева – главен експерт в дирекция „Последващ контрол“, представители на академичното ръководство на ИУ – Варна, деканът на Стопанския факултет доц. д-р Денка Златева, зам.-ръководителят на катедра „Стокознание“ гл. ас. д-р Величка Маринова. Основните обсъдени теми бяха бъдещите конкретни възможности за сътрудничеството между висшето училище и АМ, като беше подчертан фактът, че това партньорство вече има добри традиции, свързани с практико-приложното обучение на студентите от специалност „Стокознание и митническа дейност“, които след завършването си намират успешна професионална реализация в структурите на митническата администрация. Към настоящия момент 260 от служителите на Агенция „Митница“ са възпитаници на Икономически университет – Варна.
С подписването на настоящето споразумение двете страни ще продължат да работят в следните сфери на взаимодействие:
1. Включване на служители от агенцията и от университет в процеса на провеждане на специализации и семинарни занятия, изнасяне на лекции, участие в научни конференции и семинари.
2. Съвместно участие на партньорите в международни академични програми.
3. Сътрудничество между партньорите за практико-приложно обучение (стаж) на студенти с продължителност от 240 часа (разпределени в 45 дни), след предварително писмено съгласуване, в териториалните дирекции на територията на цялата страна.
4. Съвместно провеждане на курсове за следдипломно обучение и професионално развитие по предварително съгласувана писмена програма.
5. Съвместни инициативи, насочени към повишаване репутацията и имиджа на партньорите.