Web Content Viewer
ActionsБРЕКЗИТ: Нови митнически правила влизат в сила от 1 януари 2022 г.
Ако сте превозвач, който придвижва стоки между ЕС и Великобритания, трябва да се подготвите за въвеждането на новите митнически правила от 1 януари 2022 г.
От 1 януари 2022 г. ще бъде прилаган пълен митнически контрол на всички стоки, които се:
- изнасят от ЕС във Великобритания;
- внасят в ЕС от Великобритания.
Това означава, че от 1 януари 2022 г:
Компаниите вече няма да могат да отлагат изготвянето на вносни декларации за стоките, които внасят във Великобритания от ЕС. Ако придвижвате стоки през британски пристанища, които използват “Услугата за превоз на стоки с превозни средства” (Goods Vehicle Movement Service - GVMS), за да освободите стоките от митнически контрол, трябва непременно да се уверите, че бизнесът, чийто стоки придвижвате, е изготвил вносни декларации, преди да се качите на ферибота в ЕС.
Всички гранични пунктове на Великобритания ще започнат да упражняват контрол върху вноса и износа на стоки. Няма да може да преминете през пристанището, освен ако стоките, които пренасяте, не са освободени от митнически контрол на пристанището, или не бъдете насочени към друг пункт на сухоземна граница (Inland Border Facility - IBF) за съответната проверка.
Ако възнамерявате да придвижвате стоки чрез пристанища, които използват GVMS след 1 януари 2022 г, трябва да се регистрирате за GVMS сега. Ако не сте регистрирани, няма да можете да се качите на ферибота и да пресечете границата между ЕС и Великобритания. Вижте кои пристанища използват GVMS. Вижте по-долу за повече информация как да се регистрирате за GVMS.
Пристанищата, които използват GVMS, ще изискват предварително подадени декларации, обвързани с уникален референтен номер, наречен Справка за движение на стоки (Goods Movement Reference - GMR). Ще трябва да представите валиден GMR на преносвача при чекиране. GMR може да бъде създаден от шофьора, който придвижва стоките, както и мениджъра на превозвача, митническия агент на търговеца или спедитора. Трябва да създадете само един GMR за всяко превозно средство. Вижте как да получите GMR.
Възможно е шофьорите, които придвижват стоки през Тунела под Ла Манша (Евротунел), Пристанището Доувър или Холихед, да трябва да закарат стоките си за митническа проверка на пункт на сухоземна граница (IBF), преди да отпътуват от, или когато пристигнат във Великобритания. Шофьорите трябва да проверят своята Справка за движение на стоки (GMR), за да разберат дали е необходима проверка на стоки им. Те могат да проверят своята GMR през смарт телефон с достъп до Интернет, или да получат съобщение от техния мениджър по телефона. Прочетете повече за придвижването на стоки през пристанища, които използват GVMS.
Как да се регистрирате за „Услугата за превоз на стоки с превозни средства“ (Goods Vehicle Movement Service - GVMS)
Ако сте превозвач, който ще придвижва стоки през пристанища на ОК, които използват GVMS след 1 януари 2022 г, трябва да се регистрирате за GVMS сега. От 1 януари, ако не сте регистрирани, няма да можете:
- да се качите на ферибота,
- да преминете през границата между ЕС и ОК, и
- да освободите стоките си от митнически контрол.
Трябва да се регистрирате за GVMS, ако сте:
- независим шофьор, който пренася стоки и сам изготвя своите митнически документи;
- компания подизпълнител, която пренася стоки от името на друг бизнес;
- логистична компания, наета да превозва стоки и да изпълнява митнически процедури от името на друг бизнес; или
- голяма търговска компания, който пренася и декларира собствените си стоки.
Преди да се регистрирате, трябва да получите:
- британски Регистрационен и идентификационен номер на икономическите оператори (EORI), и
- профил в портала „Government Gateway“
Напомняне за новите гранични правила на Обединеното кралство от 1-и октомври 2021 г.
Ако сте превозвач, който придвижва стоки между Великобритания и ЕС, от 1 октомври 2021 г, трябва да:
- Предоставите на британската митница информация за безопасността и сигурността на всички стоки, които внасяте в ЕС от Великобритания. За повечето стоки вече се изисква пълна износна декларация, която съдържа информация за безопасността и сигурността на стоките. Ако стоките, които пренасяте, не изискват износна декларация, или ако пренасяте празни палети, превозни средства или контейнери (включително рециклируеми опаковки, като стелажи, клетки на ролки и т.н.) по транспортен договор, ще трябва да подадете отделна декларация “Обобщение на износа” (Exit Summary declaration - EXS). Ако не сте подали информация за безопасността и сигурността на стоката, може да бъдете забавени на границата или да не можете да продължите напред. Прочетете как и кога да направите EXS декларация.
- Имате валиден паспорт (ако сте гражданин на ЕС, Европейската икономическа зона или швейцарски гражданин), за да пътувате до Обединеното кралство. Личните карти вече няма да бъдат приемани като валиден документ за пътуване и няма да можете да ги използвате, за да влизате в Обединеното кралство. Ако нямате паспорт, може да ви бъде отказано влизане в Обединеното кралство. Прочетете повече информация и изключения.
Къде да получите повече информация
- Ако се нуждаете от повече информация за тези нови изисквания, можете да:
- Говорите със съветник, като използвате функцията за разговор на живо на уебсайта на правителството за превозвачите на ОК. Услугата за разговор на живо се предлага на пет езика: английски, румънски, полски, български и унгарски.
- Прочетете Наръчника на превозвача (наличен и на български език) , който съдържа най-актуалните насоки за да придвижвате стоки между Великобритания и ЕС .
Ако не сте имали възможност да се включите в онлайн семинарите за новите правила за движение на стоки, може да намерите запис на събитията както следва:
„Технически насоки за движение на стоки през малките проливи – от ЕС към Великобритания след 1 януари 2022 г.“ (Short Straits Technical Webinar - Freight from EU - GB from 01 January 2022) – записът е наличен тук, а презентация може да видите тук.
„Новите правила за движение на стоки между Великобритания и ЕС“ (Moving goods from EU to GB - Central Europe Industry Day) – записът е наличен тук, а презентация може да видите тук.